
Flash Programmable Logic Device (PLD) featuring 1270 logic elements and 980 macrocells. This CMOS device offers 116 programmable I/Os and an 8.1ns propagation delay. Operating from a 2.375V to 3.6V supply, it supports a maximum frequency of 304MHz. Packaged in a TQFP with 116 I/Os, it is designed for surface mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel EPM1270T144C4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TQFP |
| Frequency | 2.3148GHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 304MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 8192b |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 116 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 127 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1270 |
| Number of Macrocells | 980 |
| Number of Programmable I/O | 116 |
| Operating Supply Current | 55mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Propagation Delay | 8.1ns |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MAX® II |
| Supply Current | 55mA |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Intel EPM1270T144C4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
