The RTPXA270C5C624 is a microprocessor from Intel, packaged in a VFBGA surface mount package. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C and is designed to function with a supply voltage between 1.17V and 3.3V. This device is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Intel RTPXA270C5C624 technical specifications.
| Package/Case | VFBGA |
| Frequency | 624MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 1.17V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Voltage | 1.55V |