
The M6BZ power strip from Legrand is a 120V device with a current rating of 15A. It is available in a package quantity of 10 and features a cord length of 6ft. The power strip has a voltage rating of 120V and a maximum AC voltage rating of 330V. It is constructed from aluminium and has a weight of 2.25lb. The device is approved to UL standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Legrand M6BZ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Body Material | Aluminium |
| Package/Case | 120 |
| Color | White |
| Cord Length | 6foot |
| Current Rating | 15A |
| Height | 44mm |
| Length | 6.94foot |
| Mount | Cable |
| Output Current | 15A |
| Output Voltage | 120V |
| Package Quantity | 10 |
| Voltage Rating | 120V |
| Voltage Rating (AC) | 330V |
| Weight | 2.25lb |
| Width | 50mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Legrand M6BZ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.