
The 55310-00-02-A is a 24V Hall effect sensor with a magnet actuator operating at a frequency of 10kHz. It has a temperature range of -40 to 105°C. The sensor is packaged in bulk with wire leads and is available in quantities of 100. It is a digital output type sensor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse 55310-00-02-A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Material | Magnet |
| Frequency | 10kHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Output Type | Digital |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Wire Leads |
| Type | Hall Effect Sensor |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse 55310-00-02-A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
