
The AVA-24+ is a wideband amplifier module from Mini-Circuits, featuring a single channel with a frequency range of 5000 to 20000 MHz. It has a typical output power range of 15 to 20 dBm and a typical power gain of 11.5 dB at 20000 MHz. The module is packaged in a case DQ-849 with 8 pins and is designed for surface mount applications. It operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mini-Circuits AVA-24+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | Module |
| Package/Case | Case DQ-849 |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 3 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.89 |
| Seated Plane Height (mm) | 0.89 |
| Pin Pitch (mm) | 0.66 |
| Package Weight (g) | 0.02 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Manufacturer Type | Wideband Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Minimum Operating Frequency | 5000MHz |
| Typical Output Power Range | 15 to 20dBm |
| Maximum Operating Frequency | 20000MHz |
| Typical Power Gain | 11.5@20000MHzdB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 15542 |
| EU RoHS | Yes |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mini-Circuits AVA-24+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.