
The MOS-924-119+ is a surface mount voltage-controlled oscillator with a frequency range of 50 to 6500 MHz. It has a tuning voltage range of 0.5 to 14 volts and is packaged in a CZ-682 case. The oscillator is designed for surface mount applications and has a seated plane height of 3.33 mm. It operates over a temperature range of -55 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mini-Circuits MOS-924-119+ datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Case CZ-682 |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 9.52 |
| Package Width (mm) | 9.52 |
| Package Height (mm) | 3.33 |
| Seated Plane Height (mm) | 3.33 |
| Pin Pitch (mm) | 3.91 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Voltage Controlled Oscillator (VCO) |
| Lower Frequency Range | 50 to 6500MHz |
| Upper Frequency Range | 56.448 to 6500MHz |
| Tuning Voltage | 0.5 to 14V |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 15542 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mini-Circuits MOS-924-119+ to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.