
The PSA-5454+ is a low noise amplifier from Mini-Circuits, packaged in a small outline transistor (SOT-363) with 6 gull-wing pins. It is designed for surface mount applications and operates over a temperature range of -40 to 85°C. The amplifier has a typical output power range of 10 to 15 and a maximum operating frequency of 4000 MHz, with a typical power gain of 9.3 dB at 4000 MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package Family Name | SOT |
| Package/Case | SOT-363 |
| Package Description | Small Outline Transistor |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 6 |
| PCB | 6 |
| Package Length (mm) | 2.25(Max) |
| Package Width (mm) | 1.35(Max) |
| Package Height (mm) | 0.91(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.65 |
| Package Weight (g) | 0.01 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Manufacturer Type | Low Noise Amplifier |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Typical Output Power Range | 10 to 15dBm |
| Maximum Operating Frequency | 4000MHz |
| Typical Power Gain | 9.3@4000MHzdB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | 15542 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |