The SXHP-5+ is a high pass filter with a center frequency of 5MHz and a bandwidth of 5 to 400. It is designed to operate with a load impedance of 50Ohm and has a maximum insertion loss of 1.2. The filter is mounted on the surface and has 8 terminals. It can operate between -40 and 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Pass |
| Center Frequency | 5MHz |
| Bandwidth | 5 to 400MHz |
| Load Impedance | 50Ohm |
| Maximum Insertion Loss | 1.2dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Terminals | 8 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |