RF Transformer 1:1 8 Terminal PC Pin Thru-Hole
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Transformer Type | Wide Band RF Transformer |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 8 |
| 3dB Bandwidth | 1 to 800MHz |
| Maximum Insertion Loss | 3dB |
| Operating Frequency | 1MHz to 800MHz |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Package Type | DIP |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |