; Kit Contents: 3100 Pieces 0.25W 1% Metal Film E6 (2.5 x 6.8) Resistors ; RoHS Compliant: Yes
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Metal |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| Resistance | 10R |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Metal Film |
| Series | MF25 |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |