
The SV01 Series CERMET potentiometer features a hole for shaft actuation, with a package case of SMD/SMT. It has a depth of 14.9mm, height of 3.1mm, and length of 11mm. The device is lead-free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata SV01A103AEA01B00 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Hole for Shaft |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Depth | 14.9mm |
| Height | 3.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11mm |
| Linearity | 2% |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 30% |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SV01 |
| Technology | CERMET |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 360mg |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata SV01A103AEA01B00 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.