The ACTT4S-800E,118 is a surface mount TRIAC from NXP, rated for 800V maximum repetitive reverse voltage and 4A RMS current. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C. The device is available in a TO-252-3 package, packaged in tape and reel quantities of 2500. The ACTT4S-800E,118 is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP ACTT4S-800E,118 technical specifications.
| Package/Case | TO-252-3 |
| Hold Current | 20mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RMS Current (Irms) | 4A |