The BLF2425M7L250P,112 is a surface mount N-channel MOSFET with a maximum operating temperature of 225°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a drain to source breakdown voltage of 65V and a maximum operating frequency of 2.5GHz. The device is lead free and RoHS compliant, packaged in a rail or tube format with 20 units per package. It has a gain of 15dB and an output power of 250W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BLF2425M7L250P,112 technical specifications.
| Drain to Source Breakdown Voltage | 65V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 65V |
| DS Breakdown Voltage-Min | 65V |
| Frequency | 2.5GHz |
| Gain | 15dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 13V |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 2.5GHz |
| Min Frequency | 2.4GHz |
| Max Operating Temperature | 225°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Surface Mount, Screw |
| Number of Elements | 2 |
| Output Power | 250W |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Test Voltage | 28V |
| Voltage Rating | 28V |