The NXP BT134-800,127 is a TRIAC with a maximum repetitive reverse voltage of 800V and a RMS current rating of 4A. It is packaged in a SOT-82-3 case and is designed for through hole mounting. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BT134-800,127 technical specifications.
| Package/Case | SOT-82-3 |
| Hold Current | 15mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RMS Current (Irms) | 4A |