NXP BT136-600 technical specifications.
| Current Rating | 4A |
| Hold Current | 15mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 600V |