NXP BT136-600D technical specifications.
| Package/Case | TO-220AB |
| Current Rating | 4A |
| Hold Current | 10mA |
| Lead Free | Lead Free |
| RMS Current (Irms) | 4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 600V |