The NXP BT136-600E is a 600V TRIAC with a current rating of 4A and a maximum operating temperature of 125°C. It is packaged in a TO-220-3 case and is designed for through hole mounting. The device is lead free and RoHS compliant, with a minimum operating temperature of -40°C. The BT136-600E is available in a package quantity of 50, packaged in a rail or tube. It is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BT136-600E technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Current Rating | 4A |
| Hold Current | 15mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 600V |