The NXP BT136-600E/L01,127 is a TRIAC packaged in a TO-220AB with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a hold current of 15mA and a maximum repetitive reverse voltage of 600V. The device is RoHS compliant and suitable for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BT136-600E/L01,127 technical specifications.
| Package/Case | TO-220AB |
| Hold Current | 15mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RMS Current (Irms) | 4A |