The NXP BT136X-800,127 is a TRIAC with a maximum repetitive reverse voltage of 800V and a hold current of 15mA. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C. The device is packaged in a rail or tube format and is compliant with RoHS regulations. The TRIAC has a height of 9.3mm, length of 10.3mm, and width of 4.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BT136X-800,127 technical specifications.
| Height | 9.3mm |
| Hold Current | 15mA |
| Length | 10.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 4.6mm |