The BT151X-500R is a silicon controlled rectifier with a DC rated voltage of 500V and a current rating of 7.5A. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The device is packaged in a FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 package and is compliant with RoHS regulations. The BT151X-500R is available in quantities of 50 and is packaged in rail or tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BT151X-500R technical specifications.
| Current Rating | 7.5A |
| Hold Current | 20mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 500V |