NXP BT151X-500R,127 technical specifications.
| Package/Case | TO-220-3 |
| Height | 9.3mm |
| Hold Current | 20mA |
| Length | 10.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 500V |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 4.6mm |