NXP BUK956R1-100E,127 technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Continuous Drain Current | 120A |
| Power Dissipation | 349W |
| Drain-Source On-Resistance Max | 6.1 @ VGS=5 V, ID=25 A, 25 °CmΩ |
| Drain-Source On-Resistance Max | 5.9 @ VGS=10 V, ID=25 A, 25 °CmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1.7 typ, 1.4 to 2.1 @ ID=1 mA, 25 °CV |
| Total Gate Charge | 133nC |
| Gate-Drain Charge | 51nC |
| Input Capacitance | 13100 typpF |
| Reverse Recovery Time | 70ns |
| Thermal Resistance Junction-to-Mounting Base | 0.43K/W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |