The NXP BY229X-800,127 is a general purpose rectifier diode with an average rectified current of 8A and a maximum reverse voltage of 800V. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C and is packaged in a TO-220-2 case with a through hole mount. The diode has a reverse recovery time of 135ns and a maximum surge current of 66A. It is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BY229X-800,127 technical specifications.
| Average Rectified Current | 8A |
| Package/Case | TO-220-2 |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Reverse Current | 400uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 66A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reverse Recovery Time | 135ns |
| Reverse Voltage | 800V |