NXP BYR29-800,127 technical specifications.
| Average Rectified Current | 8A |
| Package/Case | TO-220AC |
| Forward Current | 8A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 800V |
| Max Surge Current | 66A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 66A |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Recovery Time | 75ns |
| Reverse Voltage | 800V |