NXP BZV90-C20 Zener Single Diode, 20 V, 1.5 W, SOT-223, 5 %, 4 Pins, 150 C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZV90-C20 technical specifications.
| Package/Case | SOT-223 |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Zener Voltage | 20V |