The BZX384-C43 is a Zener diode with a Zener voltage of 43V and a maximum operating temperature of 150°C. It has a maximum power dissipation of 300mW and a maximum reverse leakage current of 50nA. The diode is packaged in a surface mount package and is available on cut tape. It is RoHS compliant but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZX384-C43 technical specifications.
| Height | 1.05mm |
| Impedance | 150R |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 43V |