The BZX384-C47 is a surface mount zener diode with a maximum operating temperature of 150°C and a maximum power dissipation of 300mW. It has a zener voltage of 47V and a maximum reverse leakage current of 50nA. The diode is packaged in cut tape and is RoHS compliant. It is available from NXP and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZX384-C47 technical specifications.
| Height | 1.05mm |
| Impedance | 170R |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage | 47V |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 47V |