The BZX384-C4V7 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 4.7V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 300mW and a maximum reverse leakage current of 3uA. The diode is packaged in cut tape and has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZX384-C4V7 technical specifications.
| Height | 1.05mm |
| Impedance | 80R |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 3uA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 4.7V |