The BZX384-C51 is a Zener diode with a Zener voltage of 51V and a maximum power dissipation of 300mW. It has an impedance of 180 ohms and a maximum reverse leakage current of 50nA. The diode is available in a surface mount package with dimensions of 1.05mm in height, 1.35mm in width, and 1.8mm in length. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZX384-C51 technical specifications.
| Height | 1.05mm |
| Impedance | 180R |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 51V |