The BZX384-C56 is a surface mount zener diode with a zener voltage of 56V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 300mW and a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. The diode is packaged in cut tape and is RoHS compliant. Its impedance is 200R and the maximum reverse leakage current is 50nA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZX384-C56 technical specifications.
| Height | 1.05mm |
| Impedance | 200R |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 56V |