The BZX384-C68 is a Zener diode with a maximum operating temperature range of -65°C to 150°C. It has a maximum power dissipation of 300mW and a maximum reverse leakage current of 50nA. The diode is packaged in a surface mount package with dimensions of 1.05mm in height, 1.35mm in width, and 1.8mm in length. The component is RoHS compliant and not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP BZX384-C68 technical specifications.
| Height | 1.05mm |
| Impedance | 240R |
| Length | 1.8mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 1.35mm |
| Zener Voltage | 68V |