NXP DSP56311VF150R2 technical specifications.
| Package/Case | MAPBGA |
| Data Bus Width | 24b |
| Frequency | 150MHz |
| Halogen Free | Not Halogen Free |
| Interface | SCI |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 150MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |