NXP LPC1765FET100,551 technical specifications.
| Package/Case | TFBGA |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 100MHz |
| Height | 0.8mm |
| Interface | I2C, SPI, USB, CAN, IrDA, SSP, UART, USART, I2S |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.1mm |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 1.5W |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 256KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.4V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of I/Os | 70 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of USB Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 260 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, DMA, I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 64KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPC17xx |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 9.1mm |