NXP MC7448HX1267ND technical specifications.
| Core Architecture | PowerPC |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 1.267GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Max Frequency | 1.267GHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.1V |
| Min Supply Voltage | 1V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.05V |