The MMBZ27VAL,215 is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius. It has a nominal breakdown voltage of 27V and a maximum breakdown voltage of 28.35V. The diode can handle a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 40W and a maximum clamping voltage of 40V. It is available in a 3-pin TO-236AB package.