The MPC7410THX450NE is a 1-core 64-bit PowerPC microprocessor with a maximum operating frequency of 450MHz. It operates within a supply voltage range of 1.7V to 1.9V and is designed for surface mount applications. The device is capable of functioning within an operating temperature range of -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP MPC7410THX450NE technical specifications.
| Core Architecture | PowerPC |
| Data Bus Width | 64b |
| Frequency | 450MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Max Frequency | 450MHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Cores | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |