NXP MPC866PZP100A technical specifications.
| Access Time | 100us |
| Package/Case | BGA |
| Core Architecture | PowerPC |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 100MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max I/O Voltage | 3.3V |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |