The MRFE6VP5600HSR6 is an N-CHANNEL RF transistor with a drain to source voltage rating of 130V and an output power of 600W. It operates at a frequency range of 1.8 MHz to 600 MHz and has a maximum operating temperature of 150°C. The transistor is packaged in a tape and reel format and is halogen free. It has a maximum power dissipation of 1.667kW and a gate to source voltage rating of 10V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
NXP MRFE6VP5600HSR6 technical specifications.
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 130V |
| Frequency | 230MHz |
| Gain | 25dB |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 10V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 1.667kW |
| Operating Frequency | 1.8 MHz to 600 MHz |
| Output Power | 600W |
| Package Quantity | 150 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Test Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 130V |