The PCK12429A is a clock generator from NXP, packaged in a 28-pin PLCC. It operates within a temperature range of 0 to 70°C and is designed to work with a 3.3V supply voltage. This device is lead free and available in quantities of 37, packaged in rail or tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PLCC |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 37 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
