
The PCK12429BD,157 is a 32-pin LQFP clock generator IC from NXP, featuring a lead-frame SMT package with a low profile quad flat package design. It operates within a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius and has a supply voltage range of 3.135 to 3.465 volts. This device is designed for surface mount applications and is compliant with the MS-026BBA Jedec standard.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCK12429BD,157 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFP |
| Package/Case | LQFP |
| Package Description | Low Profile Quad Flat Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 32 |
| PCB | 32 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 7 |
| Package Height (mm) | 1.4 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.8 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-026BBA |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Input Logic Level | Crystal |
| Clock Input Frequency | 10 to 20MHz |
| Min Operating Supply Voltage | 3.135V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.465V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | H1R01 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for NXP PCK12429BD,157 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.