
The PCK12429D,518 is a 28-pin SOP lead-frame SMT clock generator IC with a small outline package and gull-wing leads. It operates over a temperature range of 0 to 70 degrees Celsius and has a supply voltage range of 3.135 to 3.465 volts. The IC is designed for surface mount applications and has a package material of plastic. It is a single-output device with a crystal input logic level and a clock input frequency range of 10 to 20 MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCK12429D,518 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | SO |
| Package Description | Small Outline IC |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 28 |
| PCB | 28 |
| Package Length (mm) | 18.1(Max) |
| Package Width (mm) | 7.6(Max) |
| Package Height (mm) | 2.45(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-013 |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Input Logic Level | Crystal |
| Clock Input Frequency | 10 to 20MHz |
| Min Operating Supply Voltage | 3.135V |
| Max Operating Supply Voltage | 3.465V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | H1R01 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for NXP PCK12429D,518 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.