
The PCK2057DGG,518 is a 48-pin TSSOP clock generator with SSTL_2 input and output logic levels. It operates within a supply voltage range of 2.2 to 2.7 volts and is suitable for use in temperatures between 0 and 70 degrees Celsius. This device is designed for surface mount applications and features a lead-frame SMT package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCK2057DGG,518 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOP |
| Package/Case | TSSOP |
| Package Description | Thin Shrink Small Outline Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 48 |
| PCB | 48 |
| Package Length (mm) | 12.6(Max) |
| Package Width (mm) | 6.2(Max) |
| Package Height (mm) | 1.05(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.2(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.5 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-153ED |
| Number of Outputs per Chip | 10 |
| Input Logic Level | SSTL_2 |
| Output Logic Level | SSTL_2 |
| Min Operating Supply Voltage | 2.2V |
| Max Operating Supply Voltage | 2.7V |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Cage Code | H1R01 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for NXP PCK2057DGG,518 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.