Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCK2111BD,128 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | QFP |
| Package/Case | LQFP |
| Package Description | Low Profile Quad Flat Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 32 |
| PCB | 32 |
| Package Length (mm) | 7 |
| Package Width (mm) | 7 |
| Package Height (mm) | 1.4 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 0.8 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MS-026BBA |
| Type | Fanout Buffer |
| Number of Outputs per Chip | 10 |
| Maximum Input Frequency | 800(Typ)MHz |
| Min Operating Supply Voltage | 2.375V |
| Max Operating Supply Voltage | 2.625V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Cage Code | H1R01 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for NXP PCK2111BD,128 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.