
The PCK940LBD,128 is a single circuit clock buffer from NXP, packaged in a 2000-unit LQFP quantity, available on tape and reel. It operates over a temperature range of 0 to 70°C and features LVCMOS input. This device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCK940LBD,128 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LQFP |
| Input | LVCMOS |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PCK940LBD,128 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
