
This 1-channel LVCMOS clock buffer is packaged in LQFP and operates within a temperature range of 0 to 70°C. It is RoHS compliant and features a maximum frequency of 250MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCK940LBD,157 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | LQFP |
| Input | LVCMOS |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Package Quantity | 1250 |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PCK940LBD,157 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
