
The PCU9655PW1518 is a 16-channel LED driver from NXP, operating at a frequency of 8MHz and a supply voltage of 5.5V. It can handle an output voltage of 40V and a maximum power dissipation of 1.54W. The device is packaged in a TSSOP package and is suitable for surface mount applications. The operating temperature range is between -40°C and 85°C. The PCU9655PW1518 is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PCU9655PW1518 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TSSOP |
| Frequency | 8MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.54W |
| Max Supply Current | 16mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 16 |
| Number of Segments | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Voltage | 40V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 1.54W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PCU9655PW1518 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
