
Bidirectional/unidirectional TVS diode offering 12V working voltage and 35V clamping voltage. Features 75pF capacitance, 180W peak pulse power, and 5A peak pulse current. Surface mountable in a TO-236AB (SOT23) package with 2 channels. Operates from -65°C to 150°C, with 50µA leakage current. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD12VS2UAT215 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 75pF |
| Package/Case | TO-236AB |
| Clamping Voltage | 35V |
| Clamping Voltage-Max | 35V |
| Depth | 1.4mm |
| Direction | Unidirectional, Bidirectional |
| ESD Protection | Yes |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 50uA |
| Length | 3mm |
| Max Breakdown Voltage | 15.3V |
| Min Breakdown Voltage | 14.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 180W |
| Max Reverse Leakage Current | 50nA |
| Max Surge Current | 5A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5A |
| Peak Pulse Power | 180W |
| Polarity | Bidirectional, Unidirectional |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 14.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PESDxS2UAT |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 1.4mm |
| Working Voltage | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD12VS2UAT215 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
