Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PESD5V0L5UV datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-666 |
| Max Breakdown Voltage | 7.2V |
| Min Breakdown Voltage | 6.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Peak Pulse Current | 2.5A |
| Polarity | Unidirectional |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PESD5V0L5UV to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
