
The PESD5V0U1BB is a 5V bidirectional TVS diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -65°C. It has a capacitance of 3.5pF and a leakage current of 100nA. The device is packaged in a plastic SC-79-2 pin package and is RoHS compliant. It is available on tape and reel. The PESD5V0U1BB is a transient voltage suppressor suitable for use in applications where high temperature and low capacitance are required.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3.5pF |
| Depth | 0.85mm |
| Direction | Bidirectional |
| Leakage Current | 100nA |
| Length | 1.25mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Working Voltage | 5V |
| RoHS | Compliant |