Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the NXP PMPB12UN115 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.9A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Fall Time | 26ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8V |
| Input Capacitance | 886pF |
| Max Dual Supply Voltage | 20V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1.7W |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 18mR |
| Turn-Off Delay Time | 26ns |
| Turn-On Delay Time | 9ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for NXP PMPB12UN115 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.